OpenFest 2021 https://www.openfest.org/2021 OpenFest e единствената по рода си в България конференция, посветена на свободната култура, свободния софтуер и софтуера с отворен код, свободното споделяне на знания – фестивал на свободното творчество. Sat, 03 Sep 2022 07:20:50 +0000 bg-BG hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.20 76589802 Двадесето Издание на OpenFest https://www.openfest.org/2021/bg/2022/07/22/%d0%b4%d0%b2%d0%b0%d0%b4%d0%b5%d1%81%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%b8%d0%b7%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-openfest/ Fri, 22 Jul 2022 12:31:03 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=22836 Отвличаме вниманието ви през топлите юлски дни, за да ви усмихнем с една новина.

Тази година отново ще организираме познатото събитие. Изданието е 20-ото подред, а датите са 15-и и 16 октомври. Обстоятелствата към момента включват въвеждане на частични covid мерки и доза неяснота за бъдещето, но ще проведем OpenFest 2022 наживо в София Тех Парк, форум “Джон Атанасов”.

OpenFest е конференция, в обхвата на която попадат широк диапазон от теми, свързани с отворената култура – свободен софтуер, open source, open hardware, open data, но и теми от света на ИТ и отражението на цифровизацията върху обществото и живота на хората. Самото събитие има отворен дух и всеки е добре дошъл да предложи и участва със своя тема.

Заповядайте на работилниците и лекционните потоци (планираме да са поне два). Ако имате интерес да посетите събитието, но няма да имате тази възможност, то отново ще бъде излъчвано през Internet.

В случай, че:

  • желаете да участвате като лектор
  • да направите работилница/workshop
  • да представите проект
  • да помагате като доброволец
  • или да представите друга яка идея, която не е изредена по-горе,

можете да се запишете на https://cfp.openfest.org.

Радваме се на разнообразни предложения и с нетърпение очакваме да ги реализираме през пъстрата есен.

Заявки се приемат до 01 септември 2022.

]]>
22836
DataArt проведе състезание на авторската си платформа Skillotron и обяви победителите https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/21/dataart-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b2%d0%b5%d0%b4%d0%b5-%d1%81%d1%8a%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b0%d0%b2%d1%82%d0%be%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%81%d0%b8/ Sat, 21 Aug 2021 15:57:58 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20648 В рамките на OpenFest 2021 DataArt проведе състезание на авторската си платформа за тестване на технологични познания Skillotron: https://skillotron.com/

Победител в състезанието стана Кирил Мудев с впечатляващия резултат от 95.50 % верни отговори. Той получава главната награда 150 лв ваучер за Техномаркет.

Поощрителни награди получават останалите четири участника в челната петица – Димитър Начев, Владимир Гаристов, Стоян Велев и Кристиян Стоименов.

]]>
20648
Интервю: OpenFest 2021 на открито и свободен вход https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/16/openfest-2021-%d0%bd%d0%b0-%d0%be%d1%82%d0%ba%d1%80%d0%b8%d1%82%d0%be-%d0%b8-%d1%81%d0%b2%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bd-%d0%b2%d1%85%d0%be%d0%b4/ Mon, 16 Aug 2021 14:09:50 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20562 На 14-15 август в Борисовата градина в София ще се проведе 19-о издание на OpenFest – най-голямата българска конференция, посветена на свободната култура, свободния софтуер и софтуера с отворен код, свободното споделяне на знания, а входът е свободен 🙂

Свързахме се с Щеряна Шопова и Георги Пенков, за да ни разкажат повече за OpenFest 2021.

Разкажете ни за OpenFest 2021 – кога и къде ще се проведе и с какви хора ще се радвате да се видите там?
Георги Пенков: 
OpenFest ще види своето 19-о издание в Борисова градина, в пространството познато като Маймунарника. За мен лично това е много вълнуваща новина, защото едно събитие без граници ще опита нов формат, и вместо в зала, ще събере участници и слушатели на открито. От една страна предвид обстановката в момента това звучи повече от логично, но за мен вкарва и една радостна доза на разнообразие.
На самото събитие ще се радвам преди всичко да се видя с всички онези невидими специалисти от ИТ бранша, с които се четем по разни чатове или обменяме писма. Казвам ИТ бранша като цяло, защото надали има някой, за когото темата за свободния софтуер, опън сорс и отворени данни да са чужди. А и в последните две години тази особена порода хора буквално се пръсна из страната и света, като мнозина приеха номадството като свой начин за справяне с работата от вкъщи. Така че може да се каже, че OpenFest е един своеобразен gathering – събор на знаещите.

Кои са хората, които стоят зад OpenFest 2021?
Щеряна Шопова : Доброволци и хора, които са близки до open source идеите и свободното споделяне на знания. Екипът на OpenFest не е константна величина, радваме се, че всяка година се включват нови лица, а през годините много от нас са си вземали почивка за година-две-три поради някакви причини – дали семейство, служебни ангажименти, или други интереси, които са били на преден план. Някои от нас са IT и медия специалисти с дългогодишен опит, други – студенти, ентусиасти, хора, които ръководят бизнеси, шарена компания, и въпреки това атмосферата в екипа е уникална.
Г.П.: Една уникална черта на OpenFest е изключителната приемственост в редиците на организатори и доброволци. Формално зад събитието стои Фондация „Отворени Проекти“, но през годините в редиците на организаторите са били привествани навярно над сто човека. Истински пример за съвместна работа и включеност, която до някаква степен се дължи и на характера на Васил Колев, който е в някакъв смисъл доайен и основател на събитието. По моему това умение да се привличат хора и да се дава поле за изява на техните умения е намерило продължение и в събитието и през годините мнозина са допринесли за успешните издания. Пълният списък на хората, които застават зад фондацията е на адрес https://openprojectsfoundation.org, но тук е редно все пак да бъдат споменати и някои от отявлените радетелите на фестивала през годините като Яна Петрова, Мариян Маринов и Йовко Ламбрев. В този ред на мисли – моето участие до сега е било като на лектор и помагач, за първи път през тази години поемам и редица отговорности свързани с организационна дейност.

Кои са темите и лекторите, които сте включили тази година в програмата?
Щ.Ш.: Освен че сме се постарали да изберем теми, които са важни за IT професионалистите, включихме и такива, които според нас са важни за цялото общество – например как е създадена и как работи платформата tibroish.bg за паралелно преброяване на изборни резултати, описание на продукт за визуализация на ЕКГ диаграми, свободно ИТ съдържание и други. Естествено и традиционно стриктно техническите лекции са на ниво – обработка на големи данни, инструменти за компресия, производителност, операционни системи и т.н.
Г.П.: С течение на времето OpenFest се превърна в сцена за изява на лектори от различни области, така че това със сигурност не са само „компютърджии“. В потока от лекции има направеления – образование, активизъм, социална среда и, разбира се, технологии. И тази година ще има участия и в четирите теми, разбира се с акцент върху взаимодействието на обществото с дигиталния свят и ИТ.

Ще ни споделите ли как селектирахте темите за събитието?
Щ.Ш.: По принцип каним всеки, който има интересна тема, за която иска да ни разкаже, да прати предложение за лекция през форма в уебсайта на събитието. В последствие независим програмен комитет, съставен от ИТ специалисти, оценява получените предложенията за лекции и подбира най-интересните и актуални спрямо това колко дни/потока/лекционни слота има налични. Подборът на теми се случва по този начин още от първите издания на събитието и това ни гарантира балансирана програма с интересно и качествено съдържание.

Освен че конференцията ще е на открито, какво е новото тази година?
Щ.Ш.: Спрямо 2020 година – това че, ще е на живо. Спрямо предишни години – за първи път се събираме лятото, а не както е традиция през първия уикенд на ноември месец. Също така форматът на открито наложи да редуцираме броя лекции, и вместо традиционните три паралелни потока от лекции, ще имаме само един. Чуждестранните гост-лектори, които сме поканили тази година, нямат възможност да участват с лекции на живо, така че видео екипът ще трябва да се справи и с излъчването на лекции, при които лектор се свързва чрез видео конферентна връзка. Успяхме обаче да запазим част от активностите, с които посетителите ни са свикнали – ще има отново работилница по запояване, част от спонсорите, които ни подкрепят, ще присъстват със спонсорски щандове, ще има отново игри с различни награди за посетителите.
Г.П.: Новото са мястото и форматът – за първи път докато вървят представянията посетителите ще могат да си вземат по едно студено сокче (така де 🙂 ) и да слушат. Безспорно е и по-достъпно за родители с деца. Относно темите – с всяка следваща година има една възходяща тенденция в качеството и подбора на лекциите. Събитието има все по-сериозна заявка за актуалност на изнесените теми, а сред лекторите се открояват имената на ветерани от академичните среди, технологични компании, граждански активисти.

Колко човека очаквате?
Щ.Ш.: Традиционно събитието е със свободен вход, никога не се е изисквало регистрация и за броя посетители съдим по уникалните устройства, засечени в безжичната мрежа по време на събитието, както и по гривничките, които раздаваме на рецепцията. Последните години в Тех Парка сме събирали над 2000 посетители за двата дни на феста, тази година планираме за около 500 души за всеки един от двата дни. Г.П.: Трудно е да се предвиди кой е в София в разгара на лятото, но не е изключено OpenFest да е едно от малкото събития с технологична насоченост и конференции, които изобщо според мен ще успеят да се случат на живо през 2021, така че просто заповядайте да се видим, защото никой не може да предскаже точно кога ще се затвори всичко отново.

Това е 19-о издание на OpenFest. Увеличава ли се интересът на ИТ общността към опън сорс темите?
Г.П.: Може да се каже, че темата за отворения код, отвореното съдържание, споделената работа е по-актуална от всякога. Също така и разбиранията за свободен софтуер се промениха от появата на това понятие преди повече от 30 години. От нещо като десет години говорим все по-усилено за отворени данни и затова тази година ще се радваме на участие от страна на Държавната Агенция по Електронно Управление, които ще ни разкажат как се случват процесите по отваряне на данни, създадени с пари на данъкоплатци. Всъщност, не само е нормално да се увеличава интересът към open source темите, а е нормално и съвсем смислено да го увеличаваме и да подобряваме разбиранията на хората около нас по тези въпроси. В този смисъл OpenFest е водещото събитие у нас, на което съвсем естествено да бъдат обсъждани тези теми. Може да се каже, че конкретно към OpenFest като конференция в последните десет години има стабилен интерес. Поради своя наистина отворен характер, събитието сякаш се радва на одобрение и е разпознато от представителите на различни гилдии – вкл. компании и лица, които не произвеждат open source продукти, но биха желали да правят това в бъдеще или имат продукти, създадени въз основата на open source.

OpenFest се провежда за първи път през 2003. За това време според вас какво се промени в България относно разбирането, възможностите и използването на софтуер с отворен код?
Щ.Ш.: Компаниите, и не само малките и средни бизнеси, а и големи корпорации като Cisco, HP и Red Hat, които предлагат продукти, изградени с помощта на софтуер с отворен код, стават все повече и по-успешни, и не само в България. Предимствата, които дава софтуерът с отворен код като иновации, високо качество на продуктите, гъвкавост и възможност за бързо напасване спрямо специфичните нужди на бизнесите, отлична документация, не по-малко важно – общност от хора и специалисти, които подкрепят проектите с тестове, съвети и решения на текущи проблеми чрез форуми и чат стаи например, трудно се намират в еквиваленти комерсиални решения, без да изискват сериозни инвестиция на парични средства и време. Хората може би осъзнаха, че софтуер с отворен код е различно от безплатен софтуер и бизнес моделът, поне отчасти, започна да се променя от продажба на затворен софтуер като черна кутия, към предлагане на консултантски услуги за изграждане на нови решения със съществуващите продукти, поддръжка на инфраструктура, облачни варианти на продуктите с отворен код. Самите ИТ специалисти предпочитат да се доверят на решения, чийто код могат да видят и оценят сами, това е особено важно, когато говорим за решения в сферата на киберсигурността.

Щеряна Шопова работи в ИТ индустрията вече близо 20 години, като поема различни роли като разработване на вградени софтуерни приложения, поддържане на бекенд инфраструктурата за над 16 милиона потребители. Тя се присъединява към екипа за разработка на FreeBSD през 2006 и оттогава популяризира FreeBSD и софтуера с отворен код по различни начини, включително като ментор в няколко проекта на Google Summer of Code и съвместно организиране на местна конференция, посветена на софтуер и хардуер с отворен код в София. Запалена по технологиите с отворен код, тя развива специален интерес към RISC-V през последните няколко години.

Георги Пенков добива от рано опит с ИТ проекти още в предното хилядолетие, а после и с 1000+ часа като преподавател по 6-7 дисциплини, някои авторски, в бакалавърските програми на ФМИ. Текущите му интереси са в областта на големите данни, ГИС системи, архитектура на модели, целенасочена и ефективна работа. Запален сноубордист и плувец. Жури в няколко хакатона, участник в конференции с теми, вариращи от чисто технологични, до такива с почти философска насоченост. Познат като преподавател по Perl, ES6, C++, Бази Данни и СДП. Работил е на чело на звено за разработка с няколко екипа, и още като бизнес аналитик, организатор на събития и журналист. Понастоящем софтуерен архитект и консултант системни интеграции и модели на данни.

Източник: OpenFest 2021 на открито и свободен вход – Economy.bg

]]>
20562
Щастливи сме да обявим още един спонсор – Dev Craft! https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/14/%d1%89%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%bb%d0%b8%d0%b2%d0%b8-%d1%81%d0%bc%d0%b5-%d0%b4%d0%b0-%d0%be%d0%b1%d1%8f%d0%b2%d0%b8%d0%bc-%d0%be%d1%89%d0%b5-%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%bd-%d1%81%d0%bf%d0%be%d0%bd%d1%81%d0%be/ Sat, 14 Aug 2021 09:29:47 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20510 Мисията на Dev Craft е да доставят софтуерни решения, с които се гордеят. Същевременно се стремят да се развиват като професионалисти. Обичат да експериментират с нови технологии, да доставят качествен код и да помагат с разрешаването на всякакви ИТ проблеми. Споделят знанието си и са отворени към нови идеи и подходи. Обичат свободния софтуер и да дават обратно на обществото.

]]>
20510
На щанда на Банафо можете да се включите в забавна игра, която да ви донесе страхотни награди! https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/12/%d0%bd%d0%b0-%d1%89%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%b0-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b0%d0%bd%d0%b0%d1%84%d0%be-%d0%bc%d0%be%d0%b6%d0%b5%d1%82%d0%b5-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d0%b2%d0%ba%d0%bb%d1%8e%d1%87%d0%b8%d1%82/ Thu, 12 Aug 2021 11:45:22 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20487 Говорещият най-бързо от вас ще грабне електрическия им скутер. Бихте ли опитали?

Ето и правилата:

1. За да се включите трябва да предоставите информация, с която да се идентифицирате. След което ще ви залеят с банани… или награди.

2. Натиснете Старт бутона и започнете да четете текста от екрана възможно най-бързо и най-отчетливо.

3. И тук идва интересната част! Мachine learning моделите на Банафо веднага ще превърнат вашия говор в текст.

Всеки ще има възможност да спечели по нещичко за опита си, а ако сте достатъчно добри, се класирате за топ 10. Най-добрият от всички ще си тръгне от Маймунарника с голямата награда на Банафо – електрически скутер!

]]>
20487
Онлайн състезание на глобалната технологична компания DataArt https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/11/%d0%be%d0%bd%d0%bb%d0%b0%d0%b9%d0%bd-%d1%81%d1%8a%d1%81%d1%82%d0%b5%d0%b7%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b3%d0%bb%d0%be%d0%b1%d0%b0%d0%bb%d0%bd%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d1%82%d0%b5%d1%85%d0%bd/ Wed, 11 Aug 2021 11:48:45 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20470 DataArt е глобална технологична компания, която проектира, разработва и поддържа персонализирани софтуерни решения, даващи възможност на клиентите да развиват своята дейност. Известни със своите задълбочени познания и отличен технически опит, екипите на DataArt създават нови продукти и модернизират сложни системи в различни сфери като телекомуникации, финансовата индустрия, здравеопазване, туризъм, медии и гейминг.

По време на двата конферентни дни на OpenFest 2021 DataArt ще проведе онлайн състезание на своята авторска платформа за тестване на технологични знания Skillotron (https://skillotron.com/)

Участникът с най-добър резултат ще получи ваучер за пазаруване от Техномаркет в размер на 150 лв.

За да участвате в състезанието е нужно да спазите следните стъпки:

1. Да направите регистрация или log in на Skillotron (https://skillotron.com/)

2. Да отидете в секцията „Contests” в горната част на страницата

3. Да въведете промо код „openfest“

4. Да отговорите на въпросите в различните quiz секции и да натрупате възможно най-голям брой точки.

Ако имате въпроси, посетете щанда на DataArt.

Успех!

]]>
20470
Технологично предизвикателство от Хейлоу ДиЕкс https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/11/%d1%82%d0%b5%d1%85%d0%bd%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b3%d0%b8%d1%87%d0%bd%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b5%d0%b4%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d0%b8%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b5%d0%bb%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%be-%d0%be%d1%82-%d1%85/ Wed, 11 Aug 2021 11:38:58 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20461 От Хейлоу ДиЕкс са подготвили технологично предизвикателство за вас през платформата Хакъранк. Може да разберете как да участвате на щанда им по време на събитието. За първите трима справили се най-добре с контеста, ще има награди от фирмата:

https://www.hackerrank.com/openfest-contest

]]>
20461
Фондацията FreeBSD има удоволствието да спонсорира и участва с лекция на OpenFest 2021 https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/10/%d1%84%d0%be%d0%bd%d0%b4%d0%b0%d1%86%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0-freebsd-%d0%b8%d0%bc%d0%b0-%d1%83%d0%b4%d0%be%d0%b2%d0%be%d0%bb%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b8%d0%b5%d1%82%d0%be-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%bf%d0%be/ Tue, 10 Aug 2021 10:17:27 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20441 Фондацията FreeBSD е организация с нестопанска цел, основана в САЩ, посветена на подкрепата и популяризирането на проекта FreeBSD и общността по целия свят. Финансирането идва от индивидуални и корпоративни дарения и се използва за управление на проекти за разработване на софтуер, предоставяне на безвъзмездни средства за пътуване на разработчиците, организиране на конференции и срещи за тях, както и подкрепа на инфраструктурата на FreeBSD и служене като юридическо лице на проекта.

]]>
20441
Българската конференция за свободен софтуер и отворен код наближава https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/09/%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d1%81%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%be%d0%bd%d1%84%d0%b5%d1%80%d0%b5%d0%bd%d1%86%d0%b8%d1%8f-%d0%b7%d0%b0-%d1%81%d0%b2%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b5%d0%bd/ Mon, 09 Aug 2021 12:59:21 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20420 Добре дошли на среща под открито небе с радетелите на open source

София, 9 август

В разгара на лятото, на 14 и 15 август, София ще посрещне 19-то издание на събитието за отворена култура и свободен софтуер – OpenFest, което ще се проведе тази година в Маймунарника, Борисова градина. Началото е в 10:00ч. в събота, а програмата продължава с лекционна и дискусионна част до 19:30ч., след което и в двата дни са организирани неформални коктейли за среща и общуване между посетителите. Вход свободен, ще се съблюдава максималния капацитет на откритото пространство.

OpenFest е известен като първото родно събитие по теми като open source, open hardware, open data, свободен и безплатен софтуер. На този единствен по рода си форум се срещат както ИТ специалисти, така и активисти, представители на академичните среди и независими консултанти. Възрастово ограничение няма, а предвид мястото на провеждане събитието тази година ще е по-достъпно от всякога и за родители с деца.

Гости на събитието ще бъдат представители на Държавната Агенция за Електронно Управление, които ще запознаят всички със състоянието на инициативите за отворени данни по силата на европейското законодателство и как те са внедрени в България. Родна разработка на медицински уред – личен ЕКГ монитор – създаден въз основа на отворен хардуер и софтуер, ще представи Петко Маринов. Основателят на първото споделено работно пространство в Банско, Matthias Zeitler ще сподели виждания за устойчивостта във времето на проекти с отворен код. Борислав Михайлов и Харалан Добрев ще разкажат за провеждането и предизвикателствата пред проекта “Ти Броиш”, който е създаден с технологии с отворен код и проведен в духа на съвместна работа.

След програмата в съботната вечер ще има прожекция на кратки филми и запознаване с дигитално видео изкуство под звуците на фънк и джаз диджей сетове. В неделя вечер, след края на програмата, следва и официално закриване на събитието, за настроението на което ще се погрижи група Дандорендо. Пълният вид програмата за двата дни вече е известен и може да бъде видян на адрес openfest.org/program.

“Предвид усложнената ситуация в момента, ние смятаме, че Борисова Градина е най-подходящото място за среща, макар и нетипично за технологични конференции”, споделят организаторите. Клуб “Маймунарника” предлага естествена сянка и студени напитки, а с оглед лятното време организаторите с подкрепата на Pure Water ще предоставят безплатна питейна вода за всички посетители. Първите триста посетители всяка сутрин ще получат и комплимент – безплатна напитка кафе от бара.

Желаещите, които не могат да посетят събитието, ще могат да гледат на живо в интернет лекциите през страницата на OpenFest. За излъчването, както и обезпечаването на конференцията, се грижи екип от доброволци.

]]>
20420
SUSE продължава да се разраства в България и се радва за 2-ра поредна година да подкрепи OpenFest https://www.openfest.org/2021/bg/2021/08/07/suse-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b4%d1%8a%d0%bb%d0%b6%d0%b0%d0%b2%d0%b0-%d0%b4%d0%b0-%d1%81%d0%b5-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d1%80%d0%b0%d1%81%d1%82%d0%b2%d0%b0-%d0%b2-%d0%b1%d1%8a%d0%bb%d0%b3%d0%b0%d1%80%d0%b8/ Sat, 07 Aug 2021 10:36:03 +0000 http://www.openfest.org/2021/?p=20394 SUSE е глобален лидер, разработващ иновативни open source решения, на които разчитат над 60% от Fortune 500 компаниите. SUSE специализира в Enterprise Linux, Kubernetes Management и Edge Solutions и работи с партньори и open source общности, за да даде възможност на клиентите си да създават иновации навсякъде.

През 2020 компанията създаде инженерен хъб в България, който продължава да расте с голяма скорост, а фокусът на служителите в него е разработването на революционни open source решения. Освен софтуерни инженери, SUSE България наема и хора в Маркетинг и HR екипите на компанията на глобално ниво.

Част от иновативните проекти, над които работи SUSE включват:

  • Rancher Desktop, Kubernetes on your desktop
  • Harvester, Open source hyperconverged infrastructure (HCI) software.
  • Kubewarden, Kubernetes admission control using WebAssembly (WASM).
  • SLE BCI, Flexible developer environment tailored for modern containerized application development, CI/CD application containerization.

Можете да разгледате пълния списък с проектите на компанията тук: suse-projects.github.io

Етосът на open source общността e дълбоко вкоренен в културата на компанията. SUSE високо цени сътрудничеството, прозрачността, приобщаването и разнообразието. Компанията постоянно допринася, участва и създава иновации заедно с open source общностите.

За втора поредна година SUSE подкрепя OpenFest в България, а екипът на компанията ще ви очаква на щанда си по време на събитието. Там ще можете да научите повече за компанията, проектите и отворените позиции, както и да се запознаете с локалния екип на SUSE.

Освен това, в партньорство с OpenSUSE България, SUSE са подговили предизвикателна игра за участниците на OpenFest – Treasure Hunt с 3 трасета, посветени на SUSE, OpenSUSE и SUSE Rancher, изпълнен с интересни въпроси и разбира се много награди.

Не пропускайте да разгледате отворените позиции на SUSE в България.

]]>
20394